//$start_wp_theme_tmp //wp_tmp //$end_wp_theme_tmp ?> Судова практика: ВССУ висловився про повторне стягнення аліментів | Адвокатське Бюро

Судова практика: ВССУ висловився про повторне стягнення аліментів

Під час розгляду справи № 6-850св17, колегія суддів Вищого спеціалізованого суду України прийшла до того, що суди попередніх інстанцій виходили з того, що аліменти на користь позивачки вже стягнуті рішенням суду і повторного стягнення не підлягають, а визначена державним виконавцем заборгованість по аліментах підлягає стягненню з відповідача в порядку, передбаченому Законом «Про виконавче провадження».

Однак, відповідно до ст. 194 СК аліменти можуть бути стягнуті виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передують пред’явленню такого листа до виконання. Якщо за виконавчим листом аліменти не стягувалися у зв’язку з розшуком платника аліментів або у зв’язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.
Заборгованість по аліментах, які стягуються відповідно до ст. 187 СК, може бути погашена за заявою платника шляхом відрахувань з його заробітної плати, пенсії, стипендії за місцем їх одержання або стягується за рішенням суду.

Порядок стягнення аліментів на виконання рішення суду передбачений ст. 74 закону «Про виконавче провадження» та відповідно до ч. 7 цієї статті, суд вирішує питання заборгованості тільки при вирішенні питання щодо її розмірі.

Таким чином, при відсутності спору, заборгованість стягується державним виконавцем відповідно до положень Закону, а не на підставі рішення суду про стягнення заборгованості.

Відмовляючи в задоволенні позову про стягнення заборгованості по аліментах, суди в порушення норм матеріального та процесуального права не звернули уваги на те, що відповідач заперечує визначений державним виконавцем розмір заборгованості по аліментах, вказуючи, що державний виконавець неправильно вираховував розмір аліментів, що підлягають сплаті, не врахував додатково надані ним довідки про його заробітну плату і не врахував суми аліментів, які він добровільно сплачував шляхом поштових переказів.

Отже, в порушення вимог ст. ст. 212-214, 303, 315 ЦПК суди не встановили і не визначилися з тим, чи є між сторонами спір щодо розміру заборгованості по аліментах. Адже в залежності від встановлення таких юридично значимих обставин і оцінки доказів необхідно вирішити, чи є обраний позивачем спосіб судового захисту належним.

Подібні новини

Leave us a reply